Jesteś wForum / Sprawy lokalne / Rewolucja śmieciowa w Dopiewie czyli dezinformacja w pełni

Rewolucja śmieciowa w Dopiewie czyli dezinformacja w pełni


pawelek - Data publikacji 04.02.2013 15:03 Rewolucja śmieciowa w Dopiewie czyli dezinformacja w pełni RSS


Otwieram nowy wątek śmieciowy, gdyż temat Kolejne informacje w sprawie śmieci osiągnął już liczbę 100 komentarzy.

Zakładam szanowny czytelniku, że masz świadomość co oznaczają następujące hasła-klucze związane z tematem zmian nadchodzących wraz z początkiem lipca 2013 r.:

 • Związek Międzygminny "Centrum Zagospodarowania – SELEKT" w Czempiniu
 • Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
 • tzw. Ustawa śmieciowa
 • Wariant selektywny i zmieszany

Jeśli spotykasz się z tymi pojęciami po raz pierwszy - polecam przejście do wątku wspomnianego wcześniej (link).

Po kompletnej urzędowej ciszy w temacie śmieci nasz dział "promocyjny" w Urzędzie Gminy Dopiewo zgodnie ze swoją normą zaczyna robić wrzutki informacyjne na ostatnią chwilę. Dość skomplikowane zjawisko jakim jest wywrócenie do góry nogami sposobu zbierania i zagospodarowania odpadów wymaga racjonalnego, zaplanowanego i klarownego sposobu komunikacji z mieszkańcami, dla których będzie to istna rewolucja w wielu obszarach.

Ulotka śmieciowa

Zadanie to jest na tyle trudne, że urząd ogłosił konkurs na opracowanie ulotki pt. Chrońmy nasze środowisko. Konkurs wygrała "Pracownia Kroju i Szycia PEKAESZ" (Jacek Szewczyk) i efektem jest ulotka, z którą można się zapoznać tutaj (pdf).

Na temat wyglądu nie mam zamiaru się wypowiadać, bo to kwestia subiektywna. Istotna jest zawartość merytoryczna. I tutaj zaczynają się schody. W ulotce brak czegokolwiek na temat zmian w połowie roku. Harmonogram urywa się pod koniec czerwca, a druga tura odpadów problemowych została zawieszona w czasoprzestrzeni jako tajemniczy X.

W uchwałach Związku Selekt (link) został wyznaczony termin składania "deklaracji śmieciowych" na dzień 28 lutego br. Samych deklaracji na stronach UG nie znajdziemy (nie licząc głęboko zaszytej w linku do uchwały Selektu). Ostatni styczniowy Czas Dopiewa nie wspomina ani słowa na ten temat. Natomiast komunikat niedawno umieszczony na stronie UG zawiera taki fragment:

Należy jednak wstrzymać się ze składaniem deklaracji z uwagi na planowane zmiany ww. ustawy. W przypadku wejścia w życie planowanych zmian konieczne będzie przygotowanie nowego wzoru deklaracji. Informacja w tej sprawie zostanie przekazana w terminie późniejszym.

Inne gminy zrzeszone w związku już dystrybuują deklarację, np. Mosina (link). W takim układzie zadaję pytanie:

Szanowni urzędnicy z Dopiewa, na co czekacie?

Czy znowu czeka nas to, do czego przyzwyczaił nas specjalista od promocji Adam Mendrala, tj. do informowania na dzień przed terminem? Jedyne logiczne wytłumaczenie tej sytuacji to hipoteza, że być może ktoś w UG celowo prowadzi taką dezinformację, aby deklaracje nie zostały złożone w terminie?

Spotkanie w Selekcie 25.01.2013

Dla zainteresowanych wrzucam fragment sesji z Lubonia z 31.01.2013, a konkretnie spostrzeżenia p. Samulczyka i p. Walnego z wizyty w Selekcie.

Przewodniczący Rady z Lubonia został potraktowany na zebraniu jako intruz, który niepotrzebnie węszy i szuka dziury w całym (patrz też korespondencja p. Samulczyka z p. Lew-Pilarską pobierz pdf).

Żaden z pozostałych 20 członków nie zajął stanowiska takiego jak Luboń, a wręcz wychwalał jaki to Selekt jest wspaniałomyślny, bo tak wspaniale troszczy się o śmieci z gmin i miast zrzeszonych w związku.

Jak słychać w nagraniu z Lubonia, na tym zebraniu pojawił się także nasz przedstawiciel czyli wójt gminy Dopiewo. Pani Zofia Dobrowolska zapytana przez radnego Przestackiego o przebieg spotkania z 25 stycznia br. w temacie podwyżki tony odpadów o 35% zreferowała temat wyjątkowo krótko i pobieżnie, czyli tak jak zawsze do tej pory jeśli chodzi o temat odpadów.

Nasi radni dopiero teraz zaczynają myśleć o komisji wspólnej w tej sprawie. Jednakże tak czy inaczej to wójt Zofia Dobrowolska posiada głos na walnych zebraniach i to ona jedyna reprezentuje gminę w związku. Jej reakcja na spotkaniu z 25.01 jest zdecydowanie spóźniona. Wiele tematów powinno być konsultowanych z radą już rok temu, jednak wówczas nikt się tym nie przejmował bo "cudowny" Selekt wszystko za gminy załatwi. Oczywiście, że załatwi - tylko że gmina będzie bankowo dokładać do interesu z budżetu. Otwartym pozostaje pytanie ile trzeba będzie dołożyć.

Poniżej krótki fragment nagrania z 42. sesji RG Dopiewo z dnia 4.02.2013 w sprawie spotkania w Selekcie:

Tematy zastępcze

Na naszych oczach w białych rękawiczkach dokonuje się rozbój w biały dzień. Tym bardziej ręce moje opadają kompletnie, gdy nasz radny Henryk Kapciński na 42. sesji podejmuje temat rzekomego pijaństwa jednego z radnych (po czym się z tego wycofuje) albo wyjątkowo długo wałkuje się "problem" gwiazdy Dni Gminy Dopiewo - czy pani Ewa Farna i jej problem z alkoholem to dobra wizytówka gminy czy też nie... Wstyd i porażka na całej linii.

Dzisiaj o godz. 15:55 na BIP Dopiewo ukazała się deklaracja:
http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=6343

Wójt Dobrowolska mówi w nagraniu,że przedstawiciele gmin twierdzili,że Selektu nie można krytykowac a samorządowcy powinni
byc jego ambasadorami,jest nie tylko głupie ale i niebezpieczne.
Przedstawicieli tych gmin na pewno nie można nazwac pożytecznymi
głupkami.Ta hydra jeszcze na dobre nie zaczęła działac a już wymyka się z pod wszelkiej kontroli,ba taka byłaby w złym tonie.
W nazwaniu przeze mnie Selektu,związkiem radzieckim nie było cienia przesady.Co meritum,muszę wspomniec,że uczestnictwo w Związku Międzygminnym może inaczej wyglądac dla Lubonia i Dopiewa.Luboń to zwarte miasto ma bliżej do Selektu-więc faktyczne koszty wywozu ma mniejsze.Tak naprawdę zasadnośc uczestnictwa w Związku powinna byc na zimno skalkulowana.
Musi się znaleźc ktoś,kto to potrafi.Dobrze,że tematem wreszcie zainteresowała się Rada.

Ta hydra jeszcze na dobre nie zaczęła działac a już wymyka się z pod wszelkiej kontroli

Sorry fox ale zapytam retorycznie: na co liczyli ci wójtowie i burmistrzowie? Sądzili, że niemiecki gigant litościwie zajmie się ich odpadami za 10 zł od łebka podczas gdy wójtowe w kampaniach wyborczych odtrąbią, że osiągnęli sukces w trudnej walce z nową ustawą śmieciową? Bzdura.

Śmieci to biznes i zimna kalkulacja. Powiedzmy sobie jasno: wszystkie 21 gmin i miast z pełną świadomością dało się wydymać. Każdy z nas zapłaci prawie 2x więcej z własnej kieszeni, a dodatkowo obciąży to budżet kolejnymi kosztami. Stracimy także docelowo cenny materiał, jakim są własne śmieci. Globalnie więc koszty czy straty (jak zwał tak zwał) będą daleko większe niż to teraz się wydaje. Taka jest cena pójścia na skróty i nie brudzenia sobie rąk choćby poprzez budowę własnych instalacji. Kolejne "dziwne" zjawiska czekają nas przy przetargach na wywóz odpadów z gmin do Piotrowa.

Sygnałem alarmowym jest autorska podwyżka zarządu o 35% ceny tony odpadów na tzw. bramce (co ważne: zarówno zmieszanych jak i segregowanych). Ponadto jeśli zgromadzenie związku nie zróżnicuje opłat w gminach (na co pozwala nowela ustawy i o czym mówił w nagraniu Walny) to będzie kolejne potwierdzenie o co tu tak naprawdę chodzi.

Luboń jako jedyny się wyłamał ale wątpliwe aby wystąpił ze związku. Tym bardziej wątpliwe, aby zaraził swoją "destrukcją" inne gminy. Zostanie raczej spacyfikowany.

Tutaj trzeba grupowej mądrości i myślenia dalekowzrocznego. Moim zdaniem mleko się już rozlało i nie ma co liczyć na żaden organ: ani wójta ani radnych. Jedynie zwarta obywatelska postawa mogłaby tę hydrę obalić.

Proponuję tę sprawy :prawo do krytyki i kontroli od ewentualnego wystąpienia,rozdzielic .O prawo do krytyki,kontroli należy się natomiast dobijac.Róbmy to teraz,bo jak Selekt jeszcze trochę obrośnie w piórka,to wyśle swoje wojska w celu stłumienia każdego przejawu niezadowolenia.

Portret użytkownika agie

Mnie zastanawia tylko (jako mieszkańca - laika), czy przypadkiem Rada Gminy nie powinna przyjąć uchwałą nowych stawek za śmieci, wzoru deklaracji, nowych regulaninów itd.
Chyba, że mi coś umknęło i dawno temu to zrobiła.
Może ktoś wie??

Dziękuję pani Ewie Brzezińskiej za szybką reakcję. Komunikat wprowadzający w błąd (Należy jednak wstrzymać się ze składaniem deklaracji...) został zastąpiony nowym:

Na specjalnej deklaracji zgodnej ze wzorem ustalonym przez Związek w uchwale 95/XL/2012 właściciel nieruchomości samodzielnie oblicza należną opłatę za gospodarowanie odpadami, wypełnia deklarację i składa ją w terminie do 28.02.2013 r. do Wójta Gminy. Do deklaracji należy dołączyć kopię dotychczasowej umowy na odbiór odpadów.

Druk deklaracji wraz z objaśnieniami, instrukcją wypełniania oraz wzorem wniosku o rozwiązanie dotychczasowej umowy na odbiór odpadów zostanie przekazany mieszkańcom poprzez:

 • dostarczenie bezpośrednio do nieruchomości wraz z decyzją ustalającą wysokość podatku od nieruchomości,
 • udostępnienie w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem dopiewo.nowoczesnagmina.pl, w zakładce Jak załatwić sprawę/Referat Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska,
 • udostępnienie na stronie internetowej Gminy Dopiewo pod adresem www. dopiewo.pl w zakładce Ekologia/Nowa gospodarka odpadami,
 • pobranie w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Dopiewo przy ul. Leśnej 1c w Dopiewie.

Pierwszą deklarację należy złożyć w terminie do 28.02.2013 r. W przypadku nieruchomości, które zostały zamieszkane po tym terminie deklarację składa się w ciągu 14 dni od momentu zamieszkania pierwszego mieszkańca, a w przypadku nieruchomości niezamieszkanych w ciągu 14 dni od dnia powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Właściciel nieruchomości jest również zobowiązany do złożenia nowej deklaracji w przypadku zmian, które mogą mieć wpływ na ustalenie wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tj. zmiana liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość lub zmiana liczy pojemników w przypadku nieruchomości niezamieszkałych), w terminie 14 dni od powstania zmiany. Zmieniona opłata będzie obowiązywać od miesiąca, w którym wystąpiła zmiana.

Link do deklaracji w BIP:
http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?a=6343

Też miałem co do tego wątpliwości,ale w/g wszystkich oficjalnych
interpretacji,robi to Selekt.Gmina przekazuje zadanie własne do
Selektu a on podejmuje uchwały w zakresie swego działania.Także
Regulamin utrzymania czystości w zakresie segregacji odpadów,
przygotowuje Selekt.Mam nadal mieszane uczucia bo to jest
ustawowo przepisane Radzie Gminy-organowi mającemu mandat społeczny wywodzący się z powszechnych wyborów,teraz uchwala organ zewnętrzny nie mający takiego mandatu.Jeszcze większe wątpliwości mam co do tego,że rady gmin zobowiązały się do
przekazywania do Selektu danych o mieszkańcach,ilości zużytej wody.Nie bardzo wiem na podstawie czego.
Jeśli chce Pani o tym pisac,sugerowałbym skierowanie pytań
do wymienianego tu często Walnego.Uchodzi za człowieka,który
na śmieciach zjadł zęby.Dlatego też nie jest zbyt mile widziany
w Selekcie.Może nawet wywiad?Powie Pani kilka komplementów i będzie dobrze.

Portret użytkownika agie

Dziekuję za podpowiedzi Smile

Takie informacje uzyskałem telefonicznie w Selekcie:

 • jutro odbędzie się spotkanie z pracownikami gmin, zostaną wydane druki deklaracji - w piątek powinny być dostępne w każdej gminie
 • edytowalny druk deklaracji powinien być dostępny na stronach internetowych gmin najpóźniej w poniedziałek
 • dotychczasowa umowa zawierana przez mieszkańca jest umową cywilno-prawną, jej niewypowiedzenie może skutkować podwójną opłatą wynikająca z deklaracji oraz z umowy z firmą, dlatego do deklaracji dołączony został wzór na wypowiedzienie takiej umowy
 • nie ma żadnych sankcji za złożenie deklaracji po terminie
 • nie ma żadnych sankcji za brak dołączenia obecnej umowy do deklaracji, jest to wymóg ustawowy dlatego ten zapis pojawił się w deklaracji

Kurą o złotych piórach i znoszącą złote jaja jest spółka z kapitałem niemieckim.W tej całej zabawie chodzi o to by trawestjąc powiedzenie trenera Górskiego"wszyscy segregowali śmieci,a zarabiali Niemcy".
Mieszkaniec Gminy Dopiewo będzie segregował śmieci i płacił
ciężkie pieniądze po to by na bramie te posegregowane i nieposegregowane kosztowały tyle samo.CZO Selelekt odzyska surowce,trochę przerobi na kompost a resztę wywiezie np.na
składowisko w Dopiewie.Za powtórny transport zapłaci znowu mieszkaniec gminy,bo Niemcy jak im wzrosną koszty biegną z płaczem do Prezes Związku Międzygminnego Selekt,Lew Pilarskiej
a ta bez konsultacji ze Zgromadzeniem Związku podwyższa ceny
o 35%.Tego co się da wywieżc na lokalne składowiska,będzie trafiac do wszelkich zagłębień terenu w woj.wielkopolskim.
Stosowanie cen zaporowych na lokalnych składowiskach może nie byc do końca skuteczne.Niemcy mogą zapłacic o 100% więcej i znowu pójśc do Lew-Pilarskiej z lamentem,że wzrosły koszty.
Jeśli dzięki inicjatywie Lubonia,podejmowanie jednoosobowych decyzji o podwyżkach stanie się niemożliwe,to jest w odwodzie jeszcze banda durnych"ambasadorów Związku"gotów przystac na wszelkie podwyżki.

O tym, że nasza wójt nie ogarnia tematu rewolucji śmieciowej, wie każdy kto się choć trochę tematem interesuje. Ale ok, wójt wszystkiego wiedzieć nie musi, bo od tego ma pracowników. Ale tutaj jest tak samo fatalnie. Świadczy o tym niedawne spotkanie sołtysów w urzędzie, którzy od przyszłego tygodnia będą dystrybuować decyzje podatkowe oraz właśnie formularze deklaracji.

Ponieważ będzie to najważniejszy moment styku organu jakim jest gmina z każdym Kowalskim oczywiste jest, że sołtysi będą zarzuceni masą pytań. Tym bardziej, że Urząd Gminy Dopiewo nie zrobił ZUPEŁNIE NIC, aby skutecznie podnieść poziom świadomości mieszkańców w zakresie nowych regulacji.

Poniżej instrukcja w trzech punktach dla innych samorządów jeśli chcecie być tak samo beznadziejni w temacie śmieci jak w Dopiewie:

 1. Nie organizujcie spotkań wiejskich przed terminem 28.02. aby zrobić szkolenie z wypełniania deklaracji oraz odpowiedzieć na zestaw około 20 najważniejszych i powtarzających się pytań (tzw. SELEKT-ywne FAQ)
 2. Nie szkolcie swoich pracowników merytorycznie, dzięki czemu będą mogli mylić np. związek ze spółką Selekt albo nie będą potrafili odpowiedzieć, jak będzie organizowana zbiórka odpadów selektywnie zbieranych albo co to jest PSZOK itd.
 3. Zwalcie całą robotę na sołtysów, którym każcie w każdej furtce (w kałuży) tłumaczyć całą zawiłość nowej ustawy śmieciowej i korygować błędy w deklaracjach

Przesłanie do sołtysów: nie dajcie się wmanewrować w ten brudny biznes Wink

Nie należy na sołtysów nakładac zbyt dużych obowiązków w tym zakresie.Pytania się pojawią i powinni byc co najwyżej przygotowani na odpowiedź na kilka podstawowych pytań a z resztą
odsyłac do pracowników Gminy,informacji na stronie internetowej.
Materia jest skomplikowana,pewne rzeczy niedookreślone i później odium społeczne spadnie na nich.Nie zapominajmy też,że edukacja
należy też do obowiązków Związku Międzygminnego Selekt:

Związek Międzygminny Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt”
64-020 Czempiń, ul. 24 Stycznia 25
województwo: wielkopolskie, powiat: kościański
tel. +48.612826303, fax +48.612826303
e-mail: czo.selekt@czempin.pl,

Nie zapominajmy też, że edukacja należy też do obowiązków Związku Międzygminnego Selekt

Słuszna uwaga.

Par. 6 ust. 1) pkt. 8 statutu (link) mówi, że zadaniem związku jest:

prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych

Po stronach www innych gmin-członków związku widzę ogólne wyczekiwanie - co dalej. 25 stycznia 2013 roku zmianę do ustawy śmieciowej przegłosował sejm, a 30 stycznia senat przyjął ją bez poprawek. Teraz czekamy tylko na podpis prezydenta. Opcjonalnie swoje trzy grosze może wtrącić jeszcze TK. Jeśli trybunał mocno nie namiesza, to Związek mógłby wprowadzić zróżnicowany wariant naliczania opłaty, tzn. nie tylko "od głowy" ale także np. od powierzchni. Ponadto mogłaby się różnić nieco stawka dla poszczególnych gmin-członków w zależności od odległości od RIPOK-u. Ale jak widać, słychać i czuć tzw. Ambasadorowie w związku (poza podwyżkami) nic nie będą zmieniać (wszak zaczęła się dystrybucja jednolitych dla wszystkich gmin deklaracji). Na razie nieoczekiwanie zarząd podniósł cenę tony na bramie o 35%, co rzecz jasna bierze w łeb wszystkie kalkulacje, które doprowadziły do tandemu 10 i 14 zł. Zatem podwyżka o kilka złotych per głowa to tylko kwestia czasu.

Wielkim znakiem zapytania jest sens zbiórki u źródła czyli odpadów segregowanych (w kontekście regulacji w Selekcie). Po pierwsze cena za tonę na bramie do CZO jest taka sama dla obu typów, a to nie zachęci nikogo do działań prowadzących do zwiększania segregacji. Po drugie nikt nie precyzuje czy i jak będzie weryfikowany fakt segregowania przez tych, którzy to zadeklarują aby płacić niższą stawkę. Żaden wójt nie naśle Straży Gminnej aby zaglądała do worków, bo przecież wójtowie dbają o dobry PR przed wyborami... W takim układzie pierwotne podwaliny zmian ustawowych tzn. limity i wymagania UE mogą nie zostać wypełnione, a to grozi karami.

Co ciekawe akurat teraz zaczęły pojawiać się głosy w dyskusji, że wskutek rożnych zawirowań na rynkach surowce odzyskiwane w procesie segregacji nie są już tak dochodowe jak wcześniej, co może skutkować tym, że odpady selektywnie zbierane będą ostatecznie droższe w zagospodarowaniu niż np. efektywne spalarnie odpadów zmieszanych z odzyskiem energii. Analogia do "taniego" prądu z elektrowni wiatrowej aż sama się nasuwa. O ile np. niemiecka gospodarka jest w stanie udźwignąć koszty takich pomysłów, to jednak szczerze wątpię aby nasz kraj był na tyle silny ekonomicznie aby wdrażać takie "eko" rewolucje, no chyba że kosztem stagnacji gospodarczej.

wiecie co... jestem szarakiem..zwykłą mieszkanką... czytam tu o jakiś deklaracjach, o konieczności wypowiedzenia umowy.. i takie tam... ale w sumie nic mnie to nie obchodzi.... Będę cierpliwie czekała aż coś w mojej skrzynce na listy się pojawi... jakaś instrukcja, umowa..cokolwiek... Nie mam zamiaru niczego wypowiadać, nigdzie biegać i załatwiać.. Generalnie oficjalnie nie mam internetu.. Czekam więc aż wszystko się ułoży.. mniej kwasu na żołądku.. mniej stresu..lepsze życie Smile

Stresowac niekoniecznie ale podyskutowac można.
Pawełek uzyskał z Selektu min.taką informację:

dotychczasowa umowa zawierana przez mieszkańca jest umową cywilno-prawną, jej niewypowiedzenie może skutkować podwójną opłatą wynikająca z deklaracji oraz z umowy z firmą, dlatego do deklaracji dołączony został wzór na wypowiedzienie takiej umowy

Nie będę nawoływał do niewypowiadania dotychczasowych umów.Myślę sobie,że rozmaite urzędy i instytucje bardzo mnie lubią straszyc.Co się stanie jeśli o tym zapomnę?Moim zdaniem nic.
Na jakiej podstawie dotychczasowa firma ma mnie obciążyc za niewykonaną usługę.To raczej ja mógłbym im zarzucic niewykonanie
usługi,mimo umowy.W Selekcie siedzą takie same miśki jak w Gminie(odśnieżanie)i wciąż kombinują jak mnie wkurzyc.
Strachy na lachy.

mniej stresu... lepsze życie

@Arbatel: Super hasło, w sumie nawet chyba dobry slogan do jakiejś kampanii - pewnie w Dąbrówce zrobiłby furorę Wink

Mniej inwestycji-mniej stresu- lepsze życie-Siła Rozkwitu
Jakoś się kasą od p.Mendrały za nowe hasło podzielimy.

Przyczyna głębokiej patologii tkwi w przepisach Ustawy o samorządzie gminnym,dotyczących związków międzygminnych.
W uproszczeniu można przyjąc,że Zarząd Związku to odpowiednik
Zarządu Gminy a zgromadzenie spełnia rolę Rady Gminy.
Niewchodząc w zawiłości prawne,przeskoczę do Związku Selekt.
http://www.biuletyn.net/nt-bin/start.asp?podmiot=c...
http://www.biuletyn.net/nt-bin/start.asp?podmiot=c...
Jak z łatwością zauważycie członkowie Zarządu są jednocześnie
członkami Zgromadzenia.Do tej pory nikt jeszcze nie wymyślił
bardziej korupcjogennego rozwiązania.Zarząd przygotowuje projekty uchwał a następnie idzie na Zgromadzenie i głosuje za przygotowanymi wcześniej uchwałami.To tak jakby Wójt Dobrowolska głosowała na sesjach Rady Gminy.Niestety nie znalazłem jak dotąd sprzeczności z w/w ustawą.Członkowie Zarządu zawsze znajdą sobie co najmniej 2 sojuszników i w praktyce nie wydaje mi się możliwe,aby kiedykolwiek Zgromadzenie nie wsparło działań Zarządu.Idąc dalej członkowie
Zarządu mogą sami sobie udzielic absolutorium.
Spotkałem się wprawdzie z takim poglądem:

Trzeba się zgodzić z poglądem, że „z powołaniem członka zgromadzenia do zarządu związana jest utrata możliwości pełnienia funkcji członka zgromadzenia”
1

http://www.rzeszow.rio.gov.pl/biuletyny/RIO_Biulet...
Nikt się jednak nim nie przejmuje bo RIO i Wojewodowie przyklepują Uchwały podejmowane przez tak dziwne twory.
W praktyce nikt nie ma nad Związkami kontroli i dlatego będziemy skazani na coraz wyższe opłaty.
Do działalności Związku powinny miec zastosowanie regulacje art.11b usg.

Art. 11b.1.Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2.Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3.Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.

W statucie Selektu takich zapisów nie znalazłem.

Dobrze fox, że poruszyłeś to zagadnienie:

Jak z łatwością zauważycie członkowie Zarządu są jednocześnie członkami Zgromadzenia. Do tej pory nikt jeszcze nie wymyślił bardziej korupcjogennego rozwiązania.

Po ostatniej wolcie zarządu w sprawie podwyżki o 35% oraz bezpardonowym spacyfikowaniu przewodniczącego RM z Lubonia powoli staje się jasne jak cała ta struktura funkcjonuje.

Przeprowadziłem w ostatnich dniach kilka rozmów z osobami dość mocno zorientowanymi w temacie i na razie mogę powiedzieć, że pozostaje czekać na zajęcie się tym "zjawiskiem" przez prokuraturę i uokik.

Patrząc jednak cały czas na związek tylko przez pryzmat statutu i podjętych uchwał, to pragnę zauważyć jedną ważną rzecz: po stronie gmin nie istnieje w zasadzie żaden obowiązek robienia czegokolwiek w temacie nowych regulacji śmieciowych. Tym samym muszę się wycofać z dość ostrego komentarza wcześniejszego pod adresem UG i przyznaję, że ponowna lektura statutu dopiero mnie o tym uświadomiła.

W skrócie:

 • to związek powinien dystrybuować i odbierać deklaracje, a nie gmina (cała ta krecia robota sołtysów to jakiś absurd)
 • po stronie związku zachodzi obowiązek pobierania i windykacji należności - gmina nie ma z tym nic wspólnego, jedynie udostępnia odpowiednie dane
 • to związek powinien opracować i przeprowadzać weryfikację deklaracji oraz kontrole, czy istotnie Kowalski płacący 10 zł segreguje odpady (straż gminna powinna już redukować etaty)
 • po stronie związku zachodzi obowiązek zorganizowania i prowadzenia PSZOK-ów, tak samo jak organizacja przetargów na odbiór odpadów
 • to związek powinien informować, instruować, wywieszać plakaty i ogłoszenia oraz przeprowadzać np. spotkania instruktażowe itd.

Taka jest teoria. Może zanim zacznę wchodzić głębiej w poszczególne zagadnienia, poczekajmy na uchwalenie przez związek regulaminu utrzymania czystości, bo tam też mogą się pojawić kolejne kwiatki. Otwartym tematem jest też np. kwestia pojemników - prawdopodobnie to zadanie zostanie zawarte w SIWZ do przetargów na odbiór z posesji i dostarczanie odpadów do CZO.

Jednym słowem - w urzędzie nie ma żadnej konieczności obarczania pracowników UG obowiązkami śmieciowymi a już tym bardziej tworzeniem nowych etatów. Jedynie mogłoby być to tak zorganizowane, że powiedzmy związek deleguje jednego czy dwóch swoich pracowników do pracy na terenie gmin w celach lepszego wypełniania obowiązków związku. I to wszystko.

Szukałem odpowiedzi na pytanie dlaczego radni zobowiązali się
do przekazywania naszych danych.Wreszcie coś znalazłem na lubońskim bip.Gminy przyjmą i zweryfikują deklaracje i wklepią
dane do programu.Selekt łaskawie udostępni nawet kod do programu.
Kto o tym zdecydował?

Dlatego zarząd Związku na walnym zgromadzeniu zadecydował, że do czasu wprowadzenia opłaty śmieciowej, gdzie składową jest również utrzymanie administracji, każda gmina będzie miała swoich pracowników, których będzie opłacać

http://www.bip.lubon.pl/content.php?cms_id=2441
Zwracam uwagę na absurdalnośc sformułowania"zarząd Związku na walnym zgromadzeniu zadecydował.Niekompetencja i bezczelnośc.
Pawełek piszesz:

poczekajmy na uchwalenie przez związek regulaminu utrzymania czystości, bo tam też mogą się pojawić kolejne kwiatki.

No właśnie będą stanowic prawo miejscowe a konstytucję będzie można wyrzucic do kubła.

Art. 94.

Organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.

W wypowiedzi Lew-Pilarskiej w lubońskim Bipie czytamy dalej, że:

Duża praca jest przed gminami, aby materiał wyjściowy potrzebny do przetargu został dobrze przygotowany. Dobre przygotowanie materiału wyjściowego pozwoli na satysfakcjonujące efekty. Od 1 lipca 2013r., jak już wejdzie w życie opłata śmieciowa, dodatkowy etat lub etaty potrzebne w gminie będą w części refundowane przez „SELEKT”.

Czyli teoria (statut) swoją drogą a praktyka swoją. Niech mi ktoś znajdzie uchwałę związku, która reguluje "częściową refundację etatów"...

W tym roku każda gmina odprowadza do związku 4 zł od mieszkańca na rzecz związku (źródło). Zatem zgodnie z tym, co mówi przewodnicząca zarządu związku...

W skład Związku wchodzi 360 tys. mieszkańców

...to daje to w uproszczeniu kwotę około 1.5 mln zł do dyspozycji związku jeszcze przed rozpoczęciem ściągania podatku śmieciowego (dokładnie do 31 marca br.). Mimo to każda gmina ma (w formie wolontariatu) przygotować na gotowo wszystkie dane i wykonać to, do czego zobowiązał się związek. Śmierdzi na kilometr.

Co tam uchwały,co tam statut-"zarząd na walnym ustalił"i basta.
Pawełek,w tym temacie nie rozpoznaliśmy jeszcze jednego wątku.
Dla mnie fenomenem jest to(czy jest tak rzeczywiście?),że podobno na bramie wwóz każdego rodzaju odpadów,podobno kosztuje
tyle samo.Czytam o kodach i klasyfikacji odpadów i nic nie rozumiem.Tzw.opłata marszałkowska czyli opłata za użytkowanie środowiska powinna się różnic w zależności od rodzaju odpadów.
Wiesz,coś na ten temat?

Cały interes śmieciowy jak na razie mocno się opiera na szarej strefie. Stąd poniekąd powodem podwyżek od 1 lipca jest właśnie nowa ustawa i próba legalizacji tego brudnego interesu.

Fox o kodach poczytaj tutaj:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/przekrety_w_kub...

Kwestia takiej samej stawki zarówno za frakcję zmieszaną jak i segregowaną jest co najmniej dziwna. Tym bardziej że ten sam podmiot co "nasz" (Toensmeier) w swoim kraju absolutnie tego nie stosuje. Zatem zostaliśmy określeni jako ciemny afrykański lud, który nie potrafi segregować ale za to łatwo daje się wydoić.

Podczas jednej z ostatnich rozmów "śmieciowych" padło dość proste pytanie - na czym tak naprawdę będzie zarabiać spółka Selekt, a konkretnie TEW Entsorgung GMBH & CO.KG? Źródeł dochodów ze śmieci jest zapewne więcej niż jedno. Poza sprzedażą odzyskanych surowców, docelowo głównym źródłem dochodu ma być produkcja paliwa alternatywnego (ang. RDF, Refuse-derived fuel), które później jest wykorzystywane np. przez cementownie.

Portret użytkownika agie

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie.
Gmina przekazała związkowi zadania związne z realizacja i prowadzeniem całego systemu "śmieciowego", ale czy odpowiedzialność za ich wykonanie też?

Portret użytkownika Tull

ta deklaracja ze strony UG jest jakaś mało czytelna albowiem w pkt 1 jest info że za śmieci zmieszane płaci się 14 zl od osoby a w pkt 2 już od wielkości kubła np. przy kuble 120 l jest kwota 22 zl, a do tego , w jakimś piśmie Selectu było, iż opłata jest stała ,niezależnie od ilości śmieci a liczy się ilość osób w posesji, mało to czytelne,jest w tym jakaś sprzeczność , będą błędne deklaracje chyba w dużej ilości...

deklaracja nie jest urzędu !!!! Urząd ją tylko dystrybuuje.

Portret użytkownika Tull

i pytanie czy ma sens wpisywać np 2 -3 letnie dziecko............ile ono śmieci wygeneruje..chyba papierek od lizaka lub skórkę po bananie..nonsens

to jakiś żarcik? dziecko = mega dużo śmieci, tony pampersów, oliwek, słoiczków, buteleczek itp.

stawiam tezę (pewnie równie nonsensowną jak Twoja), że starców powyżej 70 roku zycia nie warto wpisywać, bo przecież co taki emeryt wyprodukuje, jedynie opakowania po lekach...

Teoretycznie tak,w praktyce nie.Gmina ma odwalic czarną robotę za
friko.Gbyby np.ściągalnośc opłat była niska,to Związek będzie miał stratę,którą pokryją jego członkowie czyli gminy.

W podawanych oficjalnie informacjach czytamy,że gminy utworzyły
Związek a ponieważ nie miały pieniędzy na instalację,powierzyły
to niemieckiej spółce,która wyłożyła na to 40 mln.Prawda jest taka,że ponad 26 mln to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,oprocentowana na 3,5% rocznie,która może byc częściowo
umorzona.Tak więc dobroczyńcy nie wydali na razie zbyt wielkiej kwoty,na spłatę pożyczki złożymy się my a w zamian będą zarabiac na naszych śmieciach przez 30 lat.W moim przekonaniu takie obciążenie byłoby w stanie ponieśc 5 gmin a w związku jest ich 21.Jeszcze dodam taki mały drobiazg:w starym Planie Gospodarki
Odpadami dla powiatu kościańskiego w którym nie ma jeszcze
o niemieckiej spółce,znajduje się informacja,że koszty dowozu
odpadów do Centrum Zagospodarowania Odpadów poniesie CZO.
Kiedy pojawił się na horyzoncie Toensmeier,temat znikł.
Do tego dochodzi jeszcze działalnośc Zarządu i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,który zatwierdził Plan Gospodarki Odpadami.Tam znajdziecie informacje,że rozbudowa istniejącej
kompostowni nastąpi w roku 2012.Szkopuł tkwi w tym,że kompostowni nie ma.Na pytanie dla kogo oni pracują odpowiedzcie sobie sami.

wszyscy piszą o ankietach a może ktoś poczytał treść o ochronie danych ... tam czegoś brakuje ,,, ja dopisałem ze moje dane osobowe tylko do spr kontakt selekt i ja . forma jaka jest tam zapisana pozwala na udostępnienie danych osobą trzecim . i to dopiero jest pienądz. przy okazji zapraszam do magla elektrycznego w gołuskach

W gminie Tarnowo P zbierane są deklaracje i są kompetentne osoby które udzielają info. Dziwię sie że niektórzy nie rozróżniają - nie przeczytali instrukcji -osoby fizyczne płacą za ilość osób. Jeśli na nieruchomości prowadzona jest działalność to wtedy wypełnia sie pkt.2 i określa ilość śmieci/pojemników. Jeśli chodzi o dzieci to myślę że produkują b. dużo śmieci - pampersy, opakowania po soczkach, zupkach, zabawki itp.
Oczywiście ustawa jest do d...ale póki co należy się zastosować. Wychodzenie ze związku - pewnie można. Będzie drożej. Lepiej pozostać ale walczyć o swoje. Kupą łatwiej.Smile)

Ogłoszenia MojeDopiewo.pl | Dopiewo

Komentarze